Willows'dan Haberler


Willows Foundation, Topluma Dayalı Üreme Sağlığı Hizmetlerinin Kullanımının Artırılması ve Sağlık Bakımı Finansman Programları: Etkili ve Sürdürülebilirlik başlıklı uluslararası seminerde temsil edilmiştir. Bangkok, Tayland, 23-25 Ağustos 2012

Willows Foundation IUSSP Seminerine Katılımı

Willows Foundation, Topluma Dayalı Üreme Sağlığı Hizmetlerinin Kullanımının Artırılması ve Sağlık Bakımı Finansman Programları: Etkili ve Sürdürülebilirlik başlıklı uluslararası seminerde temsil edilmiştir. Bangkok , Tayland, 23-25 Ağustos 2012 tarihinde Üreme Sağlığı IUSSP Bilimsel Paneli tarafından düzenlenen seminer, tüm dünyadan 45’den fazla araştırmacıyı ve proje uygulayıcısını biraraya getirmiştir. Programlardan Sorumlu Müdür Yardımcısı Fulya Vekiloğlu tarafından temsil edilen Willows Foundation "Topluma Dayalı Üreme Sağlığı Programlarının Sürdürülebilirliği ve Geliştirilmesi" adlı oturumunda ‘Üreme Sağlığına Evrensel Ulaşımın Sağlanmasında Topluma Dayalı Hizmetin Sürdürülebilirliği: Türkiye’de Willows Foundation Üreme Sağlığı için Davranış Değişikliği ve Aile Planlaması Programı’ başlıklı sunumu gerçekleşmiştir.

Sunum 1998 yılından bu yana kazanılan başarıları ve Willows modelinin tanıtılmasını amaçlamıştır. Aşağıda, seminerde sunumu yapılıp tartışılan çalışmanın özeti verilmiştir.

ÖZET: Bu çalışmanın amacı, üreme sağlığı hizmetlerinin kullanımının artırılması ve üreme sağlığındaki davranışın uzun vadede sürdürülebilirliğinin sağlanması için topluma dayalı yenilikçi programın tanıtılmasıdır. Willows yaklaşımı, üreme sağlığı davranışında sürdürülebilir değişiklik yaratmayı amaçlayan topluma dayalı bir girişimdir. 1999 yılında programın başlatılmasından bu yana, Willows Foundation 'Üreme Sağlığı İçin Davranış Değişikliği' (BCRH) programı proje bölgelerinde her kadın için kişiye özel olarak eğitim ve sevk hizmetleri geliştirmiştir. Projenin, Türkiye, Gana ve Pakistan’daki kadınların üreme davranışı üzerinde önemli derecede olumlu ve kalıcı etkileri olmuştur.
2006 yılında, bağımsız bir program değerlendirmesi sonucu mevcut ve eski proje bölgelerinde hizmet alanlar, aile planlaması hizmetlerinin kullanımında proje uygulama süresinin ötesinde de önemli artışların olduğunu iletmişlerdir. 18 aylık danışmanlık dönemi veya sonrasında-değerlendirmenin gerçekleştirildiği dönemde- modern yöntemlerin devamlılık oranı ( kısa ve uzun vadeli) yüksek seviyesini korumuş ve ortalama %77 düzeylerindedir. Bunun yanı sıra, yeni kazanılan davranış ve üreme sağlığı normları, önemli yayılım etkisi göstererek, eski proje bölgelerine yeni gelen kadınlara da aktarılmıştır. Bu şekilde bolgedeki kadınlar projeden dogrudan ve dolaylı olarak hizmetlerden yararlanmışlardır. Willows Foundation modeli, bütünleşmiş bir çerçevede verimli ve sürdürülebilirlik sonucuna ulaşmak üzere beş temel sütun üzerine inşa edilmiştir. Bu beş sütun: (i) her kadının bireysel ihtiyaçlarına uygun özelleştirilmiş hizmet (ii) kadının ihtiyaçlarını süregelen birşeklide karşılandığından emin olmak için sistematik ev ziyaretleri yoluyla takip sisteminin yapılması ve bu yolla yeni kazanılan davranışların pekiştirilmesi, (iii) bu hizmetlerin giderek artan kullanımını sağlamak için var olan sağlık hizmet ağları ile yakın işbirliği, (iv)kadınlara yüksek kalitede hizmetin sağlandığından emin olmak için sevk bölgelerini desteklemek ve (v) yerel kapasite ve toplumun güçlendirilmesi. Bu çalışma başlıca müdahale ve stratejileri tanımlayarak değerlendirme sonuçları ve yönetim deneyimlerini sunmaktadır.
GERİ DÖN